Zalety i wady okien drewnianych

Jak wszystko na świecie tak i okna drewniane mają swoje wady i zalety. Spróbujemy Was przekonać że mimo wad to okna drewniane są lepsze od okien PCV.

Zalety okien drewnianych

Największą zaletą jest to że są z materiału naturalnego. Istotnym plusem okien drewnianych jest niska rozszerzalność cieplna pod wpływem temperatury i dobra izolacyjność cieplna materiału. Okna z drewna są bardzo wytrzymałe przy stosunkowo niewielkiej gęstości materiału a także charakteryzują się długą trwałością (50 do 80 lat) pod warunkiem właściwej konserwacji. Ciekawym plusem okien drewnianych jest możliwość zmiany koloru poprzez pomalowanie.

Wady okien drewnianych

Okna drewniane trzeba co kilka lat malować dla konserwacji drewna - zwłaszcza od strony nasłonecznionej. Niestety czasem się zdarza niepewność materiału. Zdarza się że producent wykonujący okna nie wykorzystał dobry wysuszony materiał. Okna drewniane ciężej się transportuje gdyż są delikatne. Trzeba uważać by nie uszkodzić w trakcie transportu. Ostatnim minusem jest duża wrażliwość na wilgotność powietrza. Wilgoć może sprawić że zmienią się wymiary okna poprzez napuchnięcie drewna.

Okna drewniane czy PCV?

Okna drewniane czy PCV?

Okna PCV cieszą się od kilku lat popularnością. Jednak to nie znaczy że okna drewniane przestały mieć swoich zwolenników. Mimo trudności w częstszej konserwacji, okna drewniane zaczynają ponownie być popularne. Ciężko ocenić jednoznacznie które okna są lepsze. Spróbujemy Państwu wykazać różnicę, wady i zalety jednych i drugich, a wnioski i wybór pozostawimy Państwu.

Okna drewniane vs PCV

Powłokę malarską w oknach drewnianych trzeba co 3-5 lat odnawiać, a w innych przypadkach tj. niekorzystne warunki atmosferyczne nawet częściej. Natomiast okna PCV mogą się uszczelnić pod wpływem ciepłych temperatur jeżeli miały małe wady w czasie produkcji.  Okna wykonane z stolarki drewnianej są kojarzone jako towar luksusowy dlatego stanowi jedynie 15% stolarki otworowej. PCV dominuje na rynku i stanowi 38%. Okna z drewna są szczelne ciepłe i ciche, lecz w wilgotnych pomieszczeniach wymagają zabezpieczeń. Pielęgnacja okien PCV ogranicza się tylko do mycia. Jedne i drugie okna można wyposażyć w system antywłamaniowy, dobrze pasują do każdego nowoczesnego domu. Przedstawiliśmy tylko kilka wad i zalet okien PCV i drewnianych. Wybór należeć będzie do Państwa.

Pielęgnacja okien drewnianych

Domowe sposoby na pielęgnacje okien.

Większość osób kupując okna drewniane przez dłuższy czas nie dba o konserwacje okien. O stolarkę drewnianą trzeba systematycznie dbać i co jakiś czas konserwować domowymi sposobami. Każde zaniedbania i odłożenie w czasie spowoduje że powierzchnia farby zacznie odchodzić, a do drewna zacznie dostawać się wilgoć. To jest pierwszy krok do zniszczeń które będzie trudno naprawić.

Kilka istotnych kroków do utrzymania okien jak nowych.

Pamiętać trzeba że przynajmniej raz w roku musimy zadbać o okucia i uszczelki. Powinniśmy sprawdzić, czy metalowe elementy nie są obluzowane lub zużyte. Wszystkie części ruchome można smarować: wazeliną techniczną, oliwą do maszyn lub smarem na bazie silikonu z dodatkiem teflonu. Dzięki temu zabiegowi chronimy elementy okucia przed korozją i zmniejszamy tarcie. Istotnym zabiegiem w pielęgnacji okien jest sprawdzenie i konserwacja uszczelek. Na wszystkie uszczelki trzeba nanieść odpowiedni środek zabezpieczający przed czynnikami atmosferycznymi i przymarzaniu elementów do profili. Dzięki kilku zabiegom okna będą zawsze sprawne i nie będzie trzeba sięgać po drogie i długotrwałe metody odnawiania okien.

Z jakiego drewna wykonywane są okna?

Okna z drewna teakowego, iroko, makore czy mahoniu byłyby bardzo mocne i wytrzymałe jednak ich cena powoduje że używa się tańszych lecz wystarczających rodzajów drewna. Najcześciej są używane: sosna, świerk, modrzew, dąb.

Sosna - to podstawowy surowiec do wyrobu okien. Z niego również się tworzy drewniane konstrukcje budowlane. Drewno to jest stosunkowo trwałe i wytrzymałe, dodatkowo jest sprężyste i łatwe w obróbce.

Świerk - jest tańszy lecz ma gorsze właściwości. Okna powinno się robić tylko ze świerka górskiego, ponieważ świerk nizinny jest zbyt mało odporny na zawilgocenie i korozję biologiczną.

Modrzew - najtrwalsze i najlepsze drzewo budowlane spośród gatunków iglastych. Doskonały do okien i drzwi. Bardzo odporny na wilgoć. Modrzew jednak jest gatunkiem radzkim i stosunkowo drogim.

Dąb - najlepszy surowiec budowlany z drzew liściastych. Można nawet stwierdzić że lepszy od sosny, a nawet modrzewia. Do produkcji okien używa się twardzieli z pnia drzewa. Drewno dębowe jest twarde i bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie. Cechuje się odpornością na wilgoć i nie ulega zniekształceniu pod jej wpływem. Trzeba pamiętać że dąb czernieje pod wpływem wody i niektórych kolejów oraz w kontakcie ze stopami żelaza.

Domowy sposób renowacji drewna

Domowy sposób renowacji drewna

By odświeżyć przedmiot drewniany trzeba zrobić kilka rzeczy. Pierwsze etapy renowacji to usunięcie zewnętrzej powierzchni. Używamy do tego papieru o granulacji 120. Szlifujemy aż stara powłoka zejdzie. Wyczyścić powierzchnie z powstałego zanieczyszczenia. W razie wystąpienia ubytków czy pęknięć powinniśmy zastosować szpachlówkę w kolorze odpowiednim do koloru drewna.

Gdy mamy już odpowiednio przygotowaną powierzchnię, możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest nakładanie nowej powłoki. Zdarza się, że starej powłoki albo przebarwień drewna nie można w pełni usunąć. Zalecane jest wtedy krycie takim samym kolorem lub ciemniejszym. Jaśniejszy kolor spowoduje powstanie plam, które w znacznym stopniu zepsują efekt wizualny.

RENOWACJA OKIEN

DZIAŁAMY NA TERENIE WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

- Wrocław
- Wałbrzych
- Jelenia Góra
- Legnica
- Bolesławiec
- Wszystkie lokalizacje w woj. dolnośląskim

Czy warto wykonywać renowację

  • Wykonywanie renowacji elementów drewnanych jest potrzebne do utrzymania siły i wyglądu drewna. Przez codzienną pielęgnacje utrzymamy wszystko w idealnym stanie.
  • Jeżeli pojawiły się już pierwsze korozje w oknach drewnianych, należy jak najszybciej zgłosić się do fachowców którzy pomogą doprowadzić drewno do dawnej świetności.